Sodelovanje med fakultetama in Državnim odvetništvom Republike Slovenije: Študentje potrdili pomen vloge Državnega odvetništva v upravnem sporu
V študijskem letu 2023/24 se je v okviru študentskih projektov za trajnostni razvoj na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani izvajal projekt z naslovom Vloga državnega odvetništva v upravnem sporu, katerega vodja je bila izr. prof. dr. Bruna Žuber. Projekt je potekal v sodelovanju z zunanjima partnerjema, Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani in Državnim odvetništvom Republike Slovenije. Pedagoška mentorja na projektu sta bila izr. prof. dr. Bruna Žuber in prof. dr. Mitja Kovač, delovna mentorica pa je bila generalna državna odvetnica dr. Ana Kerševan.
Rezultati projekta
Eden od rezultatov projekta je strokovna monografija z naslovom »Vloga državnega odvetništva v upravnem sporu.« Urednica strokovne monografije je izr. prof. dr. Bruna Žuber. Na strani Pravne fakultete so pod strokovno koordinacijo as. Matevža Bediča kot njeni soavtorji sodelovali: Kaja Gajšek, Zala Jeromel, Nejc Klun, Ana Mestinšek Mubi, Luka Pogačnik in Andraž Stariha. Na strani Ekonomske fakultete sta pod strokovno koordinacijo prof. dr. Mitje Kovača kot soavtorici monografije sodelovali Maša Kalan in Neža Podpeskar.
Sodelovanje Državnega odvetništva Republike Slovenije
S strani Državnega odvetništva Republike Slovenije so pri projektu sodelovali višji državni odvetniki Igor Kovačič, mag. Mojca Kralj Pajek in Katja Drnovšek Jarc. S predavanji na Pravni fakulteti sta mag. Mojca Kralj Pajek in Katja Drnovšek Jarc predstavili različne vloge, ki jih Državno odvetništvo Republike Slovenije prevzema v upravnem sporu, in poudarili kompleksnost pravnih vprašanj in izzivov, s katerimi se srečujejo pravniki na tem področju. V okviru študentskega projekta so Državno odvetništvo Republike Slovenije študentje obeh fakultet in prof. dr. Mitja Kovač tudi obiskali. Študentom so državni odvetniki na praktičnih primerih prikazali izzive zastopanja države v upravnem sporu, izkušnje s posameznih področij, razloge, zaradi katerih se je koncept zastopanja skozi zgodovino spreminjal, in sedanje trende zastopanja na tem področju. Generalna državna odvetnica, ki je bila delovna mentorica na strani Državnega odvetništva Republike Slovenije kot zunanjega partnerja projekta, je sodelujočim predstavila različne alternativne ureditve zastopanja države na tem področju ter pozitivne in negativne vidike posameznega modela.
Vsebina strokovne monografije
Avtorji v strokovni monografiji obravnavajo vlogo Državnega odvetništva Republike Slovenije v upravnem sporu. Prvi, pravni del študije najprej obravnava vlogo Državnega odvetništva Republike Slovenije v sistemu državne oblasti, pri čemer se osredotoča na primerjavo z nekaterimi drugimi organi pravosodja. Osrednji del strokovne monografije je analiza različnih vlog Državnega odvetništva Republike Slovenije v upravnem sporu. Drugi del študije k obravnavani tematiki pristopa z ekonomskega gledišča. Pri tem je v luči transakcijskih stroškov upoštevana institucionalna dimenzija Državnega odvetništva Republike Slovenije, storilnost njegovega delovanja pa je predstavljana s pomočjo indikatorjev, kot sta uspešnost reševanja spisov in produkcijska učinkovitost.
Prvi del monografije – pravni aspekti
Zaključki pravnega dela študije potrjujejo, da poleg svoje glavne funkcije zastopanja Državno odvetništvo Republike Slovenije opravlja še številne druge vloge. V prvi vrsti so to postopki, v okviru katerih je Republika Slovenija z zakonom nanj prenesla neposredno izvajanje svojih oblastnih pristojnosti. Avtorji so poudarili, da mora biti izvajanje oblasti že samo po sebi predmet ustavnega varstva. Po njihovi oceni se znotraj teh postopkov položaj Državnega odvetništva Republike Slovenije kot pravosodnega organa z oblastnimi pooblastili še najbolj približa položaju državnega tožilstva. Državno odvetništvo Republike Slovenije, podobno kot državno tožilstvo v okviru svojih nalog, neposredno vpliva na več pravnih kategorij, ki so ustavno varovane, vendar pri tem ne uživa primerljive samostojnosti in neodvisnosti. Samostojnost in neodvisnost Državnega odvetništva Republike Slovenije sta ključna za zagotavljanje pravne države in učinkovitega pravnega sistema. Neodvisnost omogoča tudi, da se pravne odločitve sprejemajo na podlagi strokovnosti in pravne pravilnosti, ne pa na podlagi političnih meril. Država za neodvisno obravnavo pravnih vprašanj potrebuje neodvisen organ.
Avtorji dalje zaznavajo, da bi lahko spremembe zakonodajnega okvirja Državnega odvetništva Republike Slovenije bistveno izboljšale njegovo učinkovitost in pravno varnost v upravnih sporih. Zakonodajni okvir lahko namreč pri uresničevanju vloge Državnega odvetništva Republike Slovenije postavlja omejitve in njegovo vlogo zmanjšuje, lahko pa ga opolnomoči kot državni organ, katerega funkcija je med drugim tudi zaščita pravic in interesov države, posredno preko tega pa tudi krepitev pravne države.
Drugi del monografije – ekonomski aspekti
Avtorji ugotavljajo, da delovanje Državnega odvetništva Republike Slovenije prispeva k stabilnemu poslovnemu okolju. To vodi k večjemu zaupanju med strankami, manjšemu številu pravnih konfliktov ter nižjim stroškom, povezanim s sodnimi postopki. Če Državno odvetništvo Republike Slovenije ne bi delovalo, bi to predstavljalo dodatno finančno breme za Republiko Slovenijo, saj bi država te storitve najemala v zasebnem sektorju, v katerem so stroški zastopanja višji.
Zaključki ekonomskega dela monografije potrjujejo, da predstavlja Državno odvetništvo Republike Slovenije ključno vlogo v omrežju pravnih informacij med državnimi organi in je nenadomestljiv del javnega sektorja, saj njegova centralna vloga ter pomembnost iz leta v leto naraščata. Njegova visoka stopnja centralnosti dokazuje izjemno pomembnost Državnega odvetništva Republike Slovenije kot vozlišča za medsebojno povezljivost ostalih članov omrežja in za pretok informacij v omrežju in je tako ključnega pomena za učinkovito delovanje institucionalnega sistema pravne države.
Ekonomski del študije je bil 8. julija 2024 predstavljen tudi na konferenci 2024 Annual Conference of the International Society of Public Law – The Future of Public Law: Resilience, Sustainability and Artificial Intelligence v Madridu. V okviru sekcije, ki jo je vodil prof. dr. Mitja Kovač, sta temo poleg njega predstavili tudi Maša Kalan in Neža Podpeskar.
Zahvala generalne državne odvetnice
Generalna državna odvetnica dr. Ana Kerševan se iskreno zahvaljuje vsem sodelujočim za njihovo predanost in strokovne prispevke: "Sodelovanje Državnega odvetništva Republike Slovenije s Pravno fakulteto in Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani je bilo plodovito od samega začetka projekta. Posebna zahvala gre vsem študentom in sodelujočim na Državnem odvetništvu Republike Slovenije, prof. dr. Mitji Kovaču z Ekonomske fakultete, najbolj pa vodji projekta izr. prof. dr. Bruni Žuber, ki je na področju upravnega spora, ki postaja vse bolj aktualno pravno področje, zasnovala izjemno zanimiv projekt, ter ga skupaj s študenti ter ostalo ekipo uspešno vodila do konca. Prizadevali si bomo, da se zaključki projekta, ki so zajeti v pregledni strokovni monografiji, v čim večji meri odrazijo pri našem nadaljnjem učinkovitem zastopanju države v upravnih sporih."
Strokovna monografija je v digitalni obliki dosegljiva na tej povezavi.